Verbinding met ons

Europese Raad

EU-begroting vir 2023: Raad en Parlement bereik ooreenkoms

DEEL:

gepubliseer

on

Ons gebruik u aanmelding om inhoud te verskaf op 'n manier waarop u ingestem het en om ons begrip van u te verbeter. U kan te eniger tyd u inteken.

Die Raad en die Europese Parlement het vandag ooreenkoms bereik oor 'n EU-begroting vir 2023 wat sterk fokus op die EU se hoofbeleidsprioriteite.

Totale verpligtinge word op €186.6 miljard vasgestel. Dit is 'n verhoging van 1.1% vergeleke met die 2022-begroting soos gewysig. € 0.4 miljard is beskikbaar gehou onder die uitgaweplafonne van die meerjarige finansiële raamwerk vir 2021-2027, wat die EU in staat stel om op onvoorsiene behoeftes te reageer.

Totale betalings beloop €168.6 miljard, wat met 1% vanaf 2022 gestyg het.

Jiří Georgiev, adjunkminister van finansies van die Tsjeggiese Republiek en hoofraadsonderhandelaar vir die 2023 EU-begroting

Ek verwelkom ons ooreenkoms oor volgende jaar se begroting, aangesien dit ons in staat sal stel om op die EU se prioriteitsgebiede in 'n besonder wisselvallige geopolitieke konteks te fokus. Dit verseker ook 'n realistiese benadering, met inagneming van die huidige ekonomiese situasie, die belange van belastingbetalers en die behoefte om voorsiening te maak vir nuwe uitdagings wat in 2023 kan ontstaan.Jiří Georgiev, Adjunkminister van Finansies van die Tsjeggiese Republiek en hoofraadsonderhandelaar vir die 2023 EU-begroting

 2023 EU-begroting (in € miljoen)
OpskrifteVerpligtingeBetalings
1. Enkelmark, innovasie en digitaal21.54820.901
2. Kohesie, veerkragtigheid en waardes70.58758.059
3. Natuurlike hulpbronne en omgewing57.25957.456
4. Migrasie en grensbestuur3.7273.038
5. Veiligheid en verdediging2.1171.208
6. Buurt en die wêreld17.21213.995
7. Europese openbare administrasie11.31111.311
Spesiale instrumente2.8552.680
Totaal186.617168.649
Bewilligings as % van BNI (bruto nasionale inkomste)1,14%1,03%

Verpligtinge is wetlik bindende beloftes om geld te bestee aan aktiwiteite wat oor etlike jare geïmplementeer word.

Betalings uitgawes te dek wat voortspruit uit verpligtinge wat gedurende die huidige of voorafgaande jare aangegaan is.

agtergrond

Die Kommissie het in sy aanvanklike konsepbegroting vir 2023 die totale verpligtinge op € 185.59bn en totale betalings by € 166.27bn.

advertensie

Die Raad het in sy standpunt wat op 13 Julie 2022 aangeneem is, totale verpligtinge op € 183.95bn en totale betalings by € 165.74bn.

Die Parlement, in sy wysigings wat in Oktober 2022 gestem is, het totale verpligtinge op € 187.29bn en totale betalings by € 167.61bn.

Ook in Oktober 2022 het die Kommissie 'n wysigingsbrief aan die konsepbegroting voorgelê, waarin die totale verpligtinge op € 186.35bn en totale betalings by € 168.66bn.

Aanneming van die begroting vereis 'n gekwalifiseerde meerderheid binne die Raad, in ooreenstemming met die Europese Parlement (regsgrondslag: artikel 314 van die Verdrag oor die werking van die Europese Unie).

Volgende stappe

Die Parlement en die Raad het nou 14 dae om die ooreenkoms wat bereik is, formeel goed te keur. Die Raad sal dit na verwagting op 22 November onderskryf.

Besoek die vergadering bladsy

Deel hierdie artikel:

EU Reporter publiseer artikels uit 'n verskeidenheid van buite bronne wat 'n wye verskeidenheid van standpunte uitdruk. Die standpunte wat in hierdie artikels ingeneem word, is nie noodwendig dié van EU Reporter nie.

Neigings